Tandem
Tandem

Paragliding je sport pro nadšence, kteří nemají rádi stereotyp

Základy tohoto sportu postavila NASA a to tím, že zveřejnila návrhy svého návratového zařízení pro kosmické lodě. Jedno z návratových zařízení bylo totiž křídlo formované vzduchem a toto následně nahradilo do té doby běžné kulaté padáky. To umožnilo startovat ze svahů. Když byl navíc v roce 1985 sestrojen první skutečný kluzák, byl paragliding na světě. Dnes se tomuto leteckému sportu věnuje celá řada lidí. Celý let probíhá na principu stoupavých proudů, které jsou dvojího druhu – mechanické (vzduch se zvedá o překážku) či termické (stoupavý proud vzniká díky stoupajícímu ohřátému vzduchu).
 
Ovšem samotný let vyžaduje velkou dávku zkušeností, proto je v současné době preferován seskok tandemový. Pilotem je zkušená osoba s určitou praxí, což Vám umožní si zážitek užít naplno. Většina pořadatelů pak nabízí doprovodné kreace – spirála či zhoupnutí. Tyto manévry sice částečně zkracují dobu letu, ale na oplátku stupňují úroveň zážitku. Omezení tohoto zážitku jsou minimální, často se jedná o váhový limit 105–110 kg. Na začátku vás čeká krátká instruktáž a seznámení s pilotem. Poté již přichází na řadu samotný start. Ten se provádí buď z navijáku, což je ta příjemnější a méně náročná varianta nebo případně rozběhem ze svahu. Dále už vás čeká pouze ten nezapomenutelný zážitek z letu.
bezmocnost
pocit moci
mrazení
štěstí
zábavnost
nadšení
strach
vzrušení
nespoutanost
radost
časově náročné
náročné psychicky
adrenalin
relaxace
náročné fyzicky
sebepoznání
vědomosti
dovednosti
zručnost
rozhled
zkušenosti
pro páry
pro dospělé
pro děti
pro muže
pro ženy
pro seniory
strach
65%
nadšení
91%
zábavnost
83%
mrazení
60%
časově náročné
39%
náročné psychicky
68%
adrenalin
94%
rozhled
54%
bezmocnost
42%
zkušenosti
70%
pro seniory
25%

Květoslava Šilhavá
nadšení 100%
zábavnost 92%
mrazení 63%
časově náročné 66%
náročné psychicky 71%
adrenalin 100%
rozhled 37%
strach 70%

V každé kultuře existuje určitá forma terapeutické masáže; popisy mnoha metod, které jsou používány dodnes, známe z nejstarších zapsaných lékařských textů. Čínský rukopis z roku 2700 před naším letopočtem doporučuje každé ráno provádět automasáž „proti nachlazení.